CEPOS logo

Arbejdspapir 82: Derfor bør økonomisk vækst være en prioritet for politiske beslutningstagere

Udgivet d.

20. januar 2025 - 16:38

Arbejdspapir

Vækst

Dette arbejdspapir er fra 17. november 2020, men nu genudgivet med CEPOS’ nummerering af arbejdspapirer.

Den verdenskendte amerikanske professor i økonomi ved George Mason University Tyler Cowen var hovedtaler, da CEPOS var vært for seminaret “Bør økonomisk vækst stå højere på den politiske dagsorden?”.

Tyler Cowen præsenterede sine tanker om nødvendigheden af kontinuerlig økonomisk vækst og satte blandt andet denne vækstdagsorden i et aktuelt geopolitisk perspektiv. Se seminaret med Tyler Cowen på YouTube her.

I forlængelse af seminaret har Tyler Cowen udarbejdet et arbejdspapir for CEPOS ‘Derfor bør økonomisk vækst være en prioritet for politiske beslutningstagere’.

 

Hent Arbejdspapiret

Den verdenskendte amerikanske professor i økonomi ved George Mason University Tyler Cowen har skrevet et arbejdspapir med CEPOS.

Relateret artikel

Hvordan man ikke hjælper verdens fattigste

26. november 2025

Vesten har ingen ”klimagæld”. Præmissen for ”klimagæld” er nemlig grundlæggende forkert.

Relateret artikel

Affaldsgebyrerne er steget med 50 pct. siden 2019

13. november 2025

Analysen viser, at husholdninger i gennemsnit kan spare 1.050 kr. årligt på affaldsgebyr, som er steget 50 % siden 2019, selv med forskelle i service.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed