CEPOS logo

Arbejdspapir 85: Den klimaøkonomiske forskning

Udgivet d.

3. juni 2025 - 11:27

Arbejdspapir

Den klimaøkonomiske forskning: Kan resultaterne fra DICE guide klimapolitikken?

Dette arbejdspapir er bragt i tidsskriftet LIBERTAS 87: Klimapolitik.

Den optimale pris på drivhusgasudledninger bør svare til de marginale globale skadevirkninger. Den klimaøkonomiske model DICE, senest opdateret i 2023, estimerer denne til 450-1.100 kr./ton CO2e. Dette arbejdspapir konkluderer, at på trods af usikkerheder kan klimaøkonomiske modeller bruges til at guide klimapolitikken, da de giver en indikation af om klimapolitikken står mål med de globale skadevirkninger.

Hent Arbejdspapiret

Klimaøkonomiske modeller kan bruges til at guide klimapolitikken, da de giver en indikation af om klimapolitikken står mål med skadevirkningerne.

Relateret artikel

Klimapo­litik hører ikke hjemme i kommunerne

2. september 2025

Med kommunalvalg lige om hjørnet er det oplagt at gøre status over kommunernes klimaindsats. For kommunerne er ganske enkelt ikke egnede til at føre klimapolitik.

Relateret artikel

EU’s 2040 klimamål er en dyr omvej til nettonul i 2050

28. august 2025

90 pct. Så meget foreslår EU-Kommissionen, at drivhusgasudledningerne skal reduceres i 2040 i forhold til 1990. Målet er et delmål på vejen mod nettonul i 2050. Men er det en klog vej at gå? Ikke hvis intentionen er at nå nettonul i 2050 billigst.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed