CEPOS logo

Befolkningen bakker op om en liberalisering af lukkeloven

Udgivet d.

20. april 2012 - 08:48

Analyse

Erhvervsliv

Jura

Konkurrence

Regulering

Erhvervs- og vækstminister Ole Sohn har fremsat et lovforslag, der skal øge lukkelovens fleksibilitet. Formålet er, at butikker skal kunne holde åbent på helligdage i forbindelse med helt særlige arrangementer. Hos CEPOS mener erhvervsjuridisk seniorkonsulent, Henriette Kinnunen imidlertid, at forslaget vil resultere i unødigt bøvl for virksomhederne og anbefaler i stedet, at lukkeloven helt afskaffes: 

”Det er ikke statens opgave at drive virksomhed, og derfor bør det også være op til de enkelte butikker at afgøre, hvornår der er et forretningsmæssigt potentiale i at holde åbent. Politikerne skal derfor heller ikke blande sig i, hvem der holder åbent eller lukket omkring helligdage, eller om enkelte begivenheder er så store, at de berettiger til dispensation fra lukkeloven. I stedet for at lave særregler bør de helt afskaffe lukkeloven, som man eksempelvist har gjort det i Sverige. Og politikerne har allerede opbakningen fra flertallet af danskerne til en sådan beslutning”, siger erhvervsjuridisk seniorkonsulent i CEPOS, Henriette Kinnunen. 

Analysebureauet Norstat har for CEPOS foretaget en meningsmåling blandt 1000 danskere, der viser, at selvom et flertal af dankerne (79 pct.) vurderer, at de ikke har behov for øgede åbningstider i butikkerne, så mener et flertal samtidig (68 pct.), at det bør være op til butikkerne selv at bestemme, hvornår de ønsker at holde åbent. 

Det nuværende lovforslag giver kun mulighed for at dispensere fra lukkeloven ved særligt omfattende enkeltarrangementer, typisk af international eller tilsvarende karakter. Og kun efter godkendelse fra Erhvervs- og Selskabsstyrelsen. Det mener Henriette Kinnunen er alt for restriktivt og bureakratisk: 

”Forslaget kræver et to-instans bureaukrati, hvor det først er kommunalbestyrelsen, der skal træffe en afgørelse, som derefter skal godkendes af Erhvervs- og Selskabsstyrelsen. Det er unødig bureaukrati, og man burde derfor i det mindste lade det være op til kommunerne selv at kunne dispensere fra lukkeloven til fordel for det lokale erhvervsliv. Dermed skaber man også mulighed for mere fleksibilitet i forhold til lokale arrangementer,” siger Henriette Kinnunen, erhvervsjuridisk seniorkonsulent i CEPOS.

Hent Analysen

Erhvervs- og vækstminister Ole Sohn har fremsat et lovforslag, der skal øge lukkelovens fleksibilitet. Formålet er, at butikker skal kunne holde åbent på helligdage i forbindelse med helt særlige arrangementer.

Relateret artikel

Den fiskale bombe under europæisk og dansk økonomi

11. juni 2025

EU's strukturelt voksende gældskvoter, kan på et tidspunkt kan bryde ud i en åben, akut gældskrise.

Relateret artikel

Arbejdspapir 87: Forvridningstabet ved dansk beskatning

6. juni 2025

De progressive skatter på aktie- og kapitalindkomst er de uden sammenligning mest forvridende skatter i det danske skattesystem.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed