CEPOS logo

CHEFØKONOM MADS LUNDBY HANSEN OM GEVINSTEN VED ARBEJDE

Udgivet d.

14. marts 2015 - 23:12

Analyse

Beskæftigelse

I følge nye beregninger fra Beskæftigelsesministeriet, vil der om otte år kun være 100 lønmodtagere, der ikke får nogen gevinst ud af at arbejde. I denne forbindelse, har cheføkonom Mads Lundby Hansen udtalt sig til Ritzau, om Beskæftigelsesministeriets tal. Mads Lundby Hansen udtaler:

“Det er helt forkert og misvisende, når beskæftigelsesministeren konkluderer, at det om otte år kan betale sig for alle danskere at arbejde. For eksempel er en krone om måneden ikke en tilstrækkelig gevinst ved et job. Det er 1000 kroner om måneden heller ikke. Det vigtige er, om der er nogen, der har en for lille gevinst ved at tage et lavtlønsjob. Og det er der i den grad.”

Læs hele artiklen, ved at trykke på nedenstående link.

LÆS MERE

Relateret artikel

Arne-pensionen er en virkningsløs beskyttelsesring, vi bør afskaffe

7. april 2025

Næstformand i 3F, Tina Christensen, kritiserer i Børsen den 28. marts Cepos for at ville nedlægge Arne-pensionen: “Om det regner, sner eller stormer, så er svaret fra Cepos og ligesindede: Skær i de slidte arbejderes rettigheder.”

Relateret artikel

Milliardtab og bonusfest hos ATP – danskerne betaler regningen

1. april 2025

ATP har besluttet at udbetale over 500 millioner kroner i bonus. Det sker på baggrund af et resultat i 2024, der samlet set viser et tab på 59 millioner kroner.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed