CEPOS logo

Debatten om fonde bygger på myter

Udgivet d.

12. marts 2012 - 12:01

Analyse

Skat

Over de seneste måneder har debatten raset omkring fonde og ikke mindst beskatningen heraf. Påstande om, at fonde betaler “for lidt” i skat og ikke uddeler nok af deres midler til velgørende formål, har været dominerende i debatten. Et nyt CEPOS notat kortlægger derfor nu det juridiske og skattemæssige grundlag for fonde og konkluderer på den baggrund, at den verserende debat bygger på myter. 

“Mange tror, at fonde er sat i verden i velgørenhedens tjeneste, og hvis fornemmeste opgave er at bygge operahuse mm. til glæde for danskerne. Derfor er fonde ofte blevet kritiseret for ikke at uddele nok af deres overskud til velgørenhed eller almennyttige formål. Men den opfattelse er en misforståelse”, siger erhvervsjuridisk seniorkonsulent Henriette Kinnunen, CEPOS. 

“De erhvervsdrivende fonde er ikke sat i verden for at uddele, men derimod for at varetage sine erhvervsmæssige formål. Det vil derfor stride mod fondens formål, hvis de uddeler hele deres årlige overskud, ligesom der ikke kan opstilles en generel tommelfingerregel om, at en erhvervsdrivende fond skal uddele så og så meget af sin egenkapital eller årlige overskud. Hvor meget fonde kan uddele til velgørenhed afhænger derfor af en konkret vurdering af den enkelte fonds formål”, siger Henriette Kinnunen. 

Heller ikke når det handler om skattegrundlaget, er der grundlag for at beskylde fonde for at betale “for lidt” i skat, viser gennemgangen af de eksisterende fondsbeskatningsregler. 

“Hvis en fond ikke foretager en uddeling til et velgørende eller almennyttigt formål bliver den beskattet efter præcis samme regler, som gælder for aktie- og anpartsregler. Kun i det tilfælde, hvor fonden foretager uddelinger, eksempelvis til almenvelgørende eller almennyttige formål, kan den opnå et fradrag for uddelingerne. Det er derfor en myte, når det påstås, at fonde ikke betaler skat eller, at de nyder omfattende skattebegunstigelser”, siger Henriette Kinnunen.

Fradragsreglerne for fonde er begrundet i et politisk ønske om, at ikke kun det offentlige men også private kan og bør tage del i initiativer af samfundsmæssig værdi. Derfor indeholder skattelovgivningen også særlige fradragsregler for foreninger, personer og selskaber, så også de tilskyndes til at give et bidrag til almennyttige formål. 

Hent Analysen

Over de seneste måneder har debatten raset omkring fonde og ikke mindst beskatningen heraf. Påstande om, at fonde betaler "for lidt" i skat og ikke uddeler nok af deres midler til velgørende formål, har været dominerende i debatten. Et nyt CEPOS notat kortlægger derfor nu det juridiske og skattemæssige grundlag for fonde og konkluderer på den baggrund, at den verserende debat bygger på myter.

Relateret artikel

Prisstig­ninger bør ikke føre til en ny skat på boligge­vin­ster

11. februar 2026

Boligprisstigninger har bragt idéen om avancebeskatning på boliger tilbage til overfladen. Selvom det langtfra er en ny diskussion, er avancebeskatning ikke desto mindre stadig en dårlig idé.

Relateret artikel

Arbejdspapir 91: Udlandet erobrer dagsordenen - Skatteøkonomisk oversigt 2025/2026

6. februar 2026

Bagtæppet for dansk skattepolitik er en økonomi, som klarer sig væsentligt bedre end i de fleste andre lande. Men udlandet kaster lange skygger ind over os, og samtidig er der uløste reformudfordringer, som taler for skattereformer.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed