CEPOS logo

Det offentlige forbrug udgør større andel af BNP i 2005 end i 2001

Udgivet d.

21. juli 2006 - 09:06

Analyse

Forbrug

Vækst

De seneste nationalregnskabstal fra Danmarks Statistik viser, at det offentlige forbrug er vokset betydeligt under VK-regeringen, og at det offentlige forbrug udgør en større andel af BNP i 2005 end i 2001. Væksten i det offentlige forbrug har været på ca. 20 mia.kr. siden 2001.

En del af udvidelsen af den offentlige sektor har været planlagt og en del skyldes, at finansministeren ikke har kunnet leve op til sine egne budgetmålsætninger. Budgetskredet har således været på ca. 8 af de 20 mia.kr. Dette er uheldigt, da det for det første er ufinansieret og derfor indebærer et mindre fremtidigt råderum til lavere skat. 

Alternativet til budgetskredet ville være en lettelse i topskatten på 7 procentenheder eller en fjernelse af mellemskatten. Det ville øge arbejdsudbuddet med 12-14.000 personer. Derudover har det offentlige forbrug en meget stærk konjunkturstimulerende effekt på kort sigt og kan derfor bidrage til overophedning af økonomien.

Hent Analysen

De seneste nationalregnskabstal fra Danmarks Statistik viser, at det offentlige forbrug er vokset betydeligt under VK-regeringen, og at det offentlige forbrug udgør en større andel af BNP i 2005 end i 2001. Væksten i det offentlige forbrug har været på ca. 20 mia.kr. siden 2001.

Relateret artikel

Bibliotekerne skal genfinde deres kerneopgave

18. februar 2026

Folkebibliotekerne anvendes flittigst af ressourcestærke borgere, hvilket rejser spørgsmål om, hvorvidt de mange milliarder bruges fornuftigt?

Relateret artikel

Prisstig­ninger bør ikke føre til en ny skat på boligge­vin­ster

11. februar 2026

Boligprisstigninger har bragt idéen om avancebeskatning på boliger tilbage til overfladen. Selvom det langtfra er en ny diskussion, er avancebeskatning ikke desto mindre stadig en dårlig idé.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed