CEPOS logo

Flertal for ændret regulering af SU

Udgivet d.

18. juli 2006 - 14:57

Analyse

Fordeling

Uddannelse

Den danske SU udgør ca. 4.700 kr. for udeboende studerende, hvilket er en af verdens højeste overførselsindkomster til studerende. CEPOS foreslår, at reguleringen af Statens Uddannelsesstøtte (SU) omlægges så den følger priserne frem for lønningerne. Det indebærer uændret levestandard i fremtiden for danske studerende, mens den nuværende regulering indebærer stadig stigende købekraft. 

Det første år med den nye regulering fås en budgetforbedring på 40 mio.kr., voksende til 100 mio.kr. i det andet år. Efter 40 år fås en budgetforbedring på 15 mia.kr. En meningsmåling foretaget af analyseinstituttet Catinét for CEPOS viser, at 55 pct. af de adspurgte foretrækker en regulering af SU, der følger priserne frem for lønningerne. 45 pct. af de adspurgte foretrækker en regulering, der følger lønningerne. Blandt studerende og lærlinge mener 2 ud af 3 personer, at SU skal reguleres med priserne. CEPOS foreslår at budgetforbedringen medgår til finansiering af lavere topskat eller til afdrag på den offentlige gæld.

Hent Analysen

Den danske SU udgør ca. 4.700 kr. for udeboende studerende, hvilket er en af verdens højeste overførselsindkomster til studerende.

Relateret artikel

Man skal tjene 820.000 kr. for at være i top 10 pct. og 2,0 mio. kr. for at være i top 1 pct.

15. juli 2026

ABCepos: For at være i top 1 pct. skal man have en indkomst (før skat) på knap 2 mio. kr., mens gennemsnitsindkomsten for personer i top 1 pct. udgør 4,7 mio. kr.

Relateret artikel

Hvad tjener man i forskellige jobs?

14. juli 2026

Hvad tjener man egentligt i forskellige typer af job? Det kan du finde svar på her.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.

100 kr.