CEPOS logo

Karaktergennemsnit 2000 – 2006

Udgivet d.

3. februar 2007 - 16:44

Analyse

Uddannelse

I dette notat udarbejdet i forbindelse med årets opdatering af www.karakter.dk betragtes karaktererne som et udtryk for det faglige niveau, eleverne har nået ved deres 9. klasses afgangsprøve. Notatet viser bl.a., at der over hele perioden har været et fald i karaktergennemsnittet, dog med en stabil periode omkring 2002 – 2004, men trenden har ført til et fald på ca. 0,15 i løbet af de sidste seks år. Endvidere ses på udviklingen i gennemsnittet mellem forskellige skoleformer i løbet af den 7-årige periode. Gennemsnittet er udregnet af CEPOS på baggrund af karaktererne afgivet ved 9. klasses afgangsprøve. Disse karakterer er oprindeligt offentliggjort på Undervisningsministeriets hjemmeside.

Besøg www.karakter.dk

Relateret artikel

Elevtrivslen i folkeskolen fortsætter med at falde

3. november 2025

Trivslen hos eleverne i folkeskolen har været faldende siden de første trivselsmålinger blev gennemført skoleåret 2014/2015. Det gennemsnitlige niveau for alle elever er faldet, og en større andel af eleverne har en trivsel på middel og derunder.

Relateret artikel

Frihed er vigtigere end penge for tilfredsheden med hjemmeplejen – se tilfredsheden i din kommune her

3. november 2025

Analyse af tilfredshed med hjemmepleje viser, at brugerinddragelse er det vigtigste for de ældre, hvilket understreger vigtigheden af, at de ældre bevarer den størst mulige indflydelse og frihed i forhold til indretningen af deres tilværelse.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed