CEPOS logo

Karaktergennemsnit 2000 – 2006

Udgivet d.

3. februar 2007 - 16:44

Analyse

Uddannelse

I dette notat udarbejdet i forbindelse med årets opdatering af www.karakter.dk betragtes karaktererne som et udtryk for det faglige niveau, eleverne har nået ved deres 9. klasses afgangsprøve. Notatet viser bl.a., at der over hele perioden har været et fald i karaktergennemsnittet, dog med en stabil periode omkring 2002 – 2004, men trenden har ført til et fald på ca. 0,15 i løbet af de sidste seks år. Endvidere ses på udviklingen i gennemsnittet mellem forskellige skoleformer i løbet af den 7-årige periode. Gennemsnittet er udregnet af CEPOS på baggrund af karaktererne afgivet ved 9. klasses afgangsprøve. Disse karakterer er oprindeligt offentliggjort på Undervisningsministeriets hjemmeside.

Besøg www.karakter.dk

Relateret artikel

Elevfravær i gymnasiet 2025

27. februar 2026

Der er betydelige forskelle i fraværsniveauet mellem landets gymnasier. I dette notat analyserer vi mulige forklaringer på disse forskelle.

Relateret artikel

Danmark har EU’s 4. højeste offentlige sundhedsudgifter

27. februar 2026

ABCepos: De offentlige sundhedsudgifter i Danmark udgjorde i 2023 8,2 pct. af BNP. Det er det 4. højeste udgiftsniveau blandt alle EU-lande.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed