CEPOS logo

Kun 1 ud af 4 udbudsegnede opgaver er konkurrenceudsatte i det offentlige

Udgivet d.

31. oktober 2017 - 15:00

ABCepos

Konkurrence

Offentlige forbrug

Offentlige udgifter

Udbud & privatisering

I alt er der offentlige opgaver (som fx hospitaler, plejehjem og togdrift) for 507 mia. kr., der egner sig til at blive udsat for konkurrence fra private. Heraf er det kun opgaver for 126 mia. kr., der i dag er konkurrenceudsat, altså kun 1 ud af 4. Dermed er der fortsat udbudsegnede opgaver for 381 mia. kr., der ikke er udsat for konkurrence.

Øget konkurrenceudsættelse forbedrer erfaringsmæssigt ressourceudnyttelsen og kan medføre bedre service og/eller lavere priser. Den samfundsøkonomiske gevinst ved at konkurrenceudsætte alle udbudsegnede opgaver kan opgøres til 33 mia.kr. årligt.

Læs mere: Mere konkurrence i det offentlige”, november 2016, rapport udarbejdet af konkurrenceraadgivning.dk for CEPOS.

Relateret artikel

Staten har råd – nu er det på tide at give pengene tilbage til danskerne

27. august 2025

Bruger vi det økonomiske råderum klogt, kan vi skabe et Danmark, hvor borgere ikke blot er skatteydere, men nyder større frihed til at skabe, investere og bidrage. Det er både økonomisk fornuftigt – og menneskeligt rigtigt.

Relateret artikel

Fald i statens ledelse og administration på 248 fuldtidsansatte i første kvartal 2025

14. juli 2025

Analysen fra CEPOS viser, at antallet af administrative fuldtidsstillinger i staten er steget med omkring 23.000 siden 2011 – heraf over 5.000 alene under den nuværende SVM-regering.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed