CEPOS logo

Kvalitetsreform: Konkurrence og kvalitetsløft indenfor ældrepleje og børnepasning

Udgivet d.

23. marts 2007 - 16:22

Analyse

Ældre

Konkurrence

Udbud & privatisering

Ældrepleje og børnepasning er i langt hovedparten af de danske kommuner kun i meget begrænset omfang eller slet ikke udsat for konkurrence. På trods af de potentielle gevinster ved konkurrence, er der i kommunerne ikke en generel tendens mod øget konkurrenceudsættelse. Tværtimod har den kommunale udliciteringsgrad været stort set uændret de seneste 10 år. Der er således behov for tiltag, der kan sætte skub i udviklingen, skriver Martin Ågerup i sit oplæg til Regeringens fjerde temamøde om kvalitetsreformen den 22. marts 2007. Emnet for mødet var ”nytænkning og konkurrence”.

Hent Analysen

Ældrepleje og børnepasning er i langt hovedparten af de danske kommuner kun i meget begrænset omfang eller slet ikke udsat for konkurrence.

Relateret artikel

Danmark har brug for en ambitiøs skattereform

16. september 2025

Hvis vi virkelig vil styrke velstanden, skal politikerne hæve ambitionsniveauet. Vi skal bruge den løbende opjustering af råderummet på strukturelle reformer, der giver mest mulig vækst for pengene.

Relateret artikel

Pas på med at proble­ma­ti­sere integra­tion af interna­tional arbejds­kraft

15. september 2025

Hvor udlændinge traditionelt indebærer et nettotræk på de offentlige finanser, bidrager international arbejdskraft positivt. Betydningen er ikke til at komme udenom.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed