CEPOS logo

Kvalitetsreform: Konkurrence og kvalitetsløft indenfor ældrepleje og børnepasning

Udgivet d.

23. marts 2007 - 16:22

Analyse

Ældre

Konkurrence

Udbud & privatisering

Ældrepleje og børnepasning er i langt hovedparten af de danske kommuner kun i meget begrænset omfang eller slet ikke udsat for konkurrence. På trods af de potentielle gevinster ved konkurrence, er der i kommunerne ikke en generel tendens mod øget konkurrenceudsættelse. Tværtimod har den kommunale udliciteringsgrad været stort set uændret de seneste 10 år. Der er således behov for tiltag, der kan sætte skub i udviklingen, skriver Martin Ågerup i sit oplæg til Regeringens fjerde temamøde om kvalitetsreformen den 22. marts 2007. Emnet for mødet var ”nytænkning og konkurrence”.

Hent Analysen

Ældrepleje og børnepasning er i langt hovedparten af de danske kommuner kun i meget begrænset omfang eller slet ikke udsat for konkurrence.

Relateret artikel

EU bør svare Trump med mere frihandel

19. marts 2025

Handelskrigen er i gang. Denne gang er det USA og præsident Trump, som har lagt for med at true med og indføre told mod Kina, Mexico, Canada og EU.

Relateret artikel

Vi skal betale stigende forsvarsudgifter med reformer – ikke flere skatter

12. marts 2025

Hvis vi i stedet for skattestigninger vælger at reformere og prioritere klogere, kan vi på en og samme tid sikre vores forsvar uden at øge skattebyrden på danskerne samt løfte velstanden i vores samfund.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed