CEPOS logo

Offentlig jobhamstring presser privat erhvervsliv

Udgivet d.

2. november 2009 - 15:35

Analyse

Beskæftigelse

Den offentlige beskæftigelse er steget med 18.000 personer siden 3. kvartal 2008. Den kraftige stigning afspejler, at den offentlige sektor benytter den økonomiske situation med stigende ledighed til at øge medarbejderstaben. Erfaringsmæssigt har løft i den offentlige beskæftigelse en tendens til at bide sig fast. Efter krisen vil den offentlige sektor således have lagt beslag på en større del af arbejdsstyrken. I fravær af reformer vil arbejdsstyrken ydermere falde med omkring 35.000 personer frem mod 2015. Hvis ikke det lykkedes at reducere antallet af offentligt ansatte igen, bæres hele tilpasningen til en lavere strukturel arbejdsstyrke af den private sektor, som efter krisen vil stå med en akut mangel på arbejdskraft. Samlet vil beskæftigelsen i den private sektor (inkl. konjunkturnormalisering) falde med i alt 137.000 personer fra 2008 til 2015. Beskæftigelsesudviklingen vil frem mod 2015 reducere velstanden målt ved BNP med omkring 80 mia. kr.

Hent Analysen

Den offentlige beskæftigelse er steget med 18.000 personer siden 3. kvartal 2008. Den kraftige stigning afspejler, at den offentlige sektor benytter den økonomiske situation med stigende ledighed til at øge medarbejderstaben.

Relateret artikel

Hvad er BNP: Hvem modtager velstandsskabelsen i samfundet?

6. februar 2025

ABCepos: Hvad er BNP: Hvem modtager velstandsskabelsen i samfundet?

Relateret artikel

Danmark har det 11. største beskæftigelsesgab for indvandrere blandt OECD-lande

16. januar 2025

ABCepos: Danmark har det 9. største beskæftigelsesgab for indvandrere blandt OECD-lande.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed