CEPOS logo

Øget konkurrence i den offentlige sektor

Udgivet d.

13. juni 2007 - 15:06

Analyse

Kommuner & regioner

Konkurrence

En ny opinionsundersøgelse gennemført af Catinét for CEPOS viser, at et flertal af befolkningen mener, at mere konkurrence på levering af velfærdsydelser vil betyde bedre kvalitet for pengene. Knap 60 % af vælgerne støtter tanken, mens kun 30 % af danskerne erklærer sig uenig i synspunktet. Særlig interessant er det, at der i gruppen af offentligt ansatte respondenter også er et lille flertal, der mener, at mere konkurrence ville gavne kvaliteten. Fordelt på partier er det kun blandt SF og Enhedslistens vælgere, at der er et flertal imod synspunktet. Resultatet er interessant, idet det ofte fremføres i den offentlige debat, at øget konkurrence vil medføre en mindskelse af kvaliteten. Denne undersøgelse peger på, at et stort flertal af danskerne ikke ser ud til at dele dette synspunkt. Derudover viser en række andre undersøgelser, at der er besparelser at hente ved at øge konkurrencen på levering af velfærdsydelser gennem udlicitering. På trods af dette er graden af udlicitering i kommunerne stagnerende, og der er risiko for, at udliciteringsgraden vil falde i 2007.

Hent Analysen

En ny opinionsundersøgelse gennemført af Catinét for CEPOS viser, at et flertal af befolkningen mener, at mere konkurrence på levering af velfærdsydelser vil betyde bedre kvalitet for pengene.

Relateret artikel

Konsekvenser af en formueskat i Danmark

9. marts 2026

Danmark har pt. en meget høj og økonomisk forvridende real beskatning af kapitalafkast. Ved genindførelse af en formueskat, som foreslået af Socialdemokratiet, vil realbeskatningen kunne overstige 100 pct. Negative adfærdsvirkninger må forventes heraf.

Relateret artikel

Vi må ikke gentage fortidens fejl – en formueskat hører ikke til i Danmark

3. marts 2026

En formueskat skaber ikke et bedre samfund i fremtiden. Derimod oser den af misundelse og vil med al sandsynlighed blot bidrage til at bureaukratiet sander endnu mere til.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed