Hent Analysen
Der har været en debat om, hvorvidt vi har et højt skattetryk eller ej. Data fra både OECD og Eurostat viser, at skattetrykket i Danmark i 2005 og 2006 er højere end i Sverige.
Udgivet d.
30. juli 2008 - 06:12
Analyse
Kapitalskat
Skat
Der har været en debat om, hvorvidt vi har et højt skattetryk eller ej. Data fra både OECD og Eurostat viser, at skattetrykket i Danmark i 2005 og 2006 er højere end i Sverige. Dermed har Danmark verdens højeste skattetryk. Skattetrykket i Danmark var i 2005 og 2006 påvirket af ekstraordinære forhold, der trak skattetrykket op. Det drejer sig bl.a. om store indtægter fra Nordsøen, selskabsskatter og pensionsafkastskat.
Af notatet fremgår det også, at skattetrykket i perioden 1970-74 og 1993-95 var højere end i Sverige. Der gøres opmærksom på, at den underliggende forskel i skattetryk mellem lande sløres af, hvor i konjunkturforløbet landene befinder sig. Herudover sløres sammenligninger også af institutionelle forskelle, herunder om overførselsindkomster beskattes eller ej, og om indtægtssiden i mere eller mindre omfang udgøres af afgifter. Finansministeriet har tidligere søgt at korrigere for disse forhold og finder, at Danmark og Sverige er de to lande med det højeste skattetryk.
Der har været en debat om, hvorvidt vi har et højt skattetryk eller ej. Data fra både OECD og Eurostat viser, at skattetrykket i Danmark i 2005 og 2006 er højere end i Sverige.
Hvad tjener man i gennemsnit med de forskellige lange videregående uddannelser? Se listen her. Der er stor spredning i den løn, der følger af diverse uddannelser. Øverst på listen er forsikringsmatematik med en medianløn på 79.000 kr. om måneden.
Læser man Morten Skov Christiansens, formand for FH, kronik i denne avis torsdag den 26.juni, kan man få det indtryk, at Cepos' nye pensionsudspil vil trække sikkerhedsnettet væk under danskernes alderdom og blandt andet fjerne seniorpensionen.