Skat og incitamenter
Udgivet d.
3. juni 2016 - 11:15
Tank&Tænk
Skat

I et samfund kan der være flere grunde til, at staten vælger at opkræve en skat eller afgift. Nogle skatter og afgifter søger at ændre individers adfærd, imens andre er rent økonomisk nødvendige for at finansiere statens forbrug. I dette hæfte fører Andreas Ross Kirk læseren igennem hovedbegreberne til forståelse af mekanismer og effekter af skat, både for individer og marked.
Hæftet indeholder følgende afsnit:
- Hvordan fungerer et marked?
- Skatter og afgifter
- Markedseffekt af skat
- Skattebyrdens fordeling
- Elasticiteter
- Lafferkurven
- Eksternaliteter
- Den ultimative skat
- Når incitamenter går skævt
- Matematisk appendiks
Forfatter
Relateret artikel
CEPOS’ bilreform: et opgør med skæve og høje afgifter
27. september 2025
Elbiler er underbeskattede, mens benzin- og dieselbiler er overbeskattede. Dertil er registreringsafgiften særligt upræcis ift. de eksterne omkostninger. CEPOS foreslår en reform af bilafgifterne, der skal gøre op med de skæve og høje afgifter på biler.
Relateret artikel
Har regeringens afbureaukratisering i staten allerede tabt pusten?
25. september 2025
CEPOS har opgjort statens personaleforbrug til ledelse og administration (omregnet til antal fuldtidsbeskæftigede) for perioden fra første kvartal 2011 til og med andet kvartal af 2025
Støt os
En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"