Hent Analysen
I en undersøgelse, som Rambøll Management har udarbejdet for CEPOS, beregnes de forventede effektivitetsgevinster ved øget udlicitering i kommunerne.
Udgivet d.
12. juni 2008 - 12:10
Analyse
Kommuner & regioner
Konkurrence
Produktivitet
I en undersøgelse, som Rambøll Management har udarbejdet for CEPOS, beregnes de forventede effektivitetsgevinster ved øget udlicitering i kommunerne. Baggrunden er dels en træg udvikling i udliciteringsgraden de senere år. Dels at danske og udenlandske videnskabelige undersøgelser har fundet, at privat opgavevaretagelse på konkurrencemarkeder medfører en effektivitetsgevinst på 20-30 procent sammenlignet med offentlig produktion. Undersøgelsen finder et middelskøn for de forventede effektivitetsgevinster på 15 mia. kr. ved øget udlicitering. Dermed får kommunerne en ekstra økonomisk tilskyndelse til at konkurrenceudsætte sine opgaver.
I en undersøgelse, som Rambøll Management har udarbejdet for CEPOS, beregnes de forventede effektivitetsgevinster ved øget udlicitering i kommunerne.
Ursula von der Leyen, formand for Europa-Kommissionen, har ifølge Line Andersen nedtonet fokus på konkurrenceevne og vækst.
ABCepos: Markant fald i privatforbrugets andel af BNP over de sidste 60 år.