CEPOS logo

www.karakter.dk – hvad viser tallene i 2005?

Udgivet d.

10. december 2005 - 20:23

Analyse

Frisættelse

Uddannelse

Ligesom i 2004 viser tallene, at der fra 2000-2005 er meget lille bevægelse mellem elevernes karaktergennemsnit på landets skoler. Skoler, hvor eleverne har opnået høje karakterer i 2000, har ligeledes høje karakterer i 2005, mens skoler hvor eleverne opnåede lave karakterer i 2000, har lave karakterer i 2005. Måler man forskellen mellem skolernes karaktergennemsnit i det seneste år, finder man ligeledes, at mobiliteten blandet skolerne er meget lille. Tallene viser endvidere, at karaktergennemsnittet på landsplan har været faldende siden 2000 fra 8,12 til 7,99 i år. I forhold til sidste år er der sket et fald på 0,04 – fra 8,03 til 7,99. Derudover er der større udsving mellem de enkelte skoler i år end nogensinde tidligere.

Hent Analysen

Ligesom i 2004 viser tallene, at der fra 2000-2005 er meget lille bevægelse mellem elevernes karaktergennemsnit på landets skoler.

Relateret artikel

Her er kommunerne, der passer bedst på skatteborgernes penge - og dem, der ikke gør

15. oktober 2025

Landets 98 kommuner kunne i 2024 tilsammen spare ca. 32,8 milliarder kroner - ca. 8 procent af deres samlede nettodriftsudgifter - hvis de havde prioriteret og anvendt ressourcerne ligesom den mest udgiftseffektive kommune, som igen i 2024 var Vejle.

Relateret artikel

Så gode eller dårlige er danske skoler til at løfte elevernes faglige niveau

14. oktober 2025

Ny CEPOS-analyse afslører store forskelle i skolernes evne til at løfte eleverne fagligt – se, hvor dit barns skole ligger.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed