CEPOS logo

www.karakter.dk – hvad viser tallene i 2005?

Udgivet d.

10. december 2005 - 20:23

Analyse

Frisættelse

Uddannelse

Ligesom i 2004 viser tallene, at der fra 2000-2005 er meget lille bevægelse mellem elevernes karaktergennemsnit på landets skoler. Skoler, hvor eleverne har opnået høje karakterer i 2000, har ligeledes høje karakterer i 2005, mens skoler hvor eleverne opnåede lave karakterer i 2000, har lave karakterer i 2005. Måler man forskellen mellem skolernes karaktergennemsnit i det seneste år, finder man ligeledes, at mobiliteten blandet skolerne er meget lille. Tallene viser endvidere, at karaktergennemsnittet på landsplan har været faldende siden 2000 fra 8,12 til 7,99 i år. I forhold til sidste år er der sket et fald på 0,04 – fra 8,03 til 7,99. Derudover er der større udsving mellem de enkelte skoler i år end nogensinde tidligere.

Hent Analysen

Ligesom i 2004 viser tallene, at der fra 2000-2005 er meget lille bevægelse mellem elevernes karaktergennemsnit på landets skoler.

Relateret artikel

Den offentlige sektor er ikke skabt til teknologiske fremskridt

29. maj 2026

Vi skal i gang med at ændre de institutionelle og organisatoriske rammer på velfærdsområdet, så de ikke modarbejder indførelsen af ny teknologi.

Relateret artikel

Private hospitaler leverer flere behandlingerne for pengene - i det offentlige går det den modsatte vej

22. maj 2026

Medarbejderproduktiviteten på de private sygehuse steg i gennemsnit med 3,6 pct. årligt i perioden 2020-2024, mens den på de offentlige sygehuse faldt med et gennemsnit på 1,4 pct. om året.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.

100 kr.