CEPOS logo

Uligheden reduceres med ca. 35 pct. når man ser på livsindkomster

Udgivet d.

26. juni 2023 - 21:30

ABCepos

Fordeling

Når man måler den økonomiske ulighed, ser man typisk på indkomstforskellene i et enkelt år, målt ved Gini-koefficienten. Et øjebliksbillede af uligheden maler imidlertid et forsimplet billede.

Alternativt kan man måle ulighed målt på livsindkomster. Dvs. hvor meget danskerne tjener over et helt livsforløb, hvor man fx når at være studerende, arbejdsløs, højtlønnet mv.

Livsindkomster er væsentligt mere ligeligt fordelt end indkomster i et enkelt år. Det skyldes, at en betydelig del af den målte ulighed i et enkelt år enten skyldes midlertidige forhold eller er en naturlig konsekvens af livscyklussen. Fx svinger selvstændiges indkomst typisk en hel del fra år til år, men set over et helt liv udjævnes disse svingninger betydeligt. Ligeledes kan arbejdsløshed føre til midlertidige indkomsttab.

De fleste har relativt lave indkomster i begyndelsen af voksenlivet, mens de uddanner sig. Derefter stiger indkomsten typisk med alderen indtil pensionstidspunktet, hvorefter indkomsten er noget lavere. En betydelig del af indkomstforskellene i et enkelt år skyldes således, at folk befinder sig på forskellige stadier af livet.

Målt ved Gini-koefficienten falder uligheden fra 30,2 pct., når man måler på de årlige indkomster, til 19,2 pct., når man måler på livsindkomster, svarende til et fald på ca. 35 pct.

Relateret artikel

Top 1 pct. betaler 10,8 pct. af alle skatter og afgifter svarende til 127 mia. kr.

20. februar 2026

De 1 pct. rigeste danskere betaler 10,8 pct. af alle skatter og afgifter.

Relateret artikel

Avanceskat på ejerboliger er en misforstået løsning på boligbeskatningens problemer

19. februar 2026

Det er misforstået, at den formelle fritagelse for avanceskat indebærer reel skattefrihed. Det er heller ikke korrekt, at mange andre EU-lande har direkte skat på avancer.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed