CEPOS logo

Skatteprovenu fra boligskatter er højt i en international sammenligning

Udgivet d.

20. maj 2026 - 10:00

ABCepos

Bolig

Skat

Skatteprovenuet fra de løbende boligskatter (ejendomsværdiskat og grundskyld) udgør 1,4 pct. af BNP i Danmark i 2024. Kun 3 andre lande har et større provenu fra boligbeskatning blandt europæiske lande, jf. figuren. Provenuet fra løbende boligskatter i Sverige er på 0,6 pct. af BNP, dvs. under halvdelen af provenuet i Danmark.

Relateret artikel

Regeringen lover store skatte­let­telser, men virkelig­heden er en anden

20. oktober 2026

Finansminister Peter Hummelgaard (S) ved præsentation af finanslovsforslaget for 2027 med skattelettelser for 10,1 mia. kr., men der er en skyggeside. Nettolettelsen ender på 2,3 mia. kr.

Relateret artikel

Regeringen fortsætter kursen med voksende bureaukrati

15. oktober 2026

Under den nuværende S-SF-M-R-regering er der i løbet af 3. kvartal af 2026 allerede kommet 271 flere fuldtidsansatte indenfor administration og ledelse i staten. Fra 1. kvartal 2011 til 3. kvartal 2026 er antallet steget med ca. 25.055.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.

100 kr.