CEPOS logo

Det danske skattesystem vil også være omfordelende uden topskatten

Udgivet d.

19. januar 2023 - 15:20

ABCepos

Fordeling

Skat

I dag betaler man en stigende andel af sin lønindkomst i skat, jo mere man tjener. Dvs. de bredeste skuldre bærer de største byrder, populært sagt. Sådan vil det også være, hvis man afskaffer topskatten, jf. figuren. Dvs. også efter en afskaffelse af topskatten vil det danske skattesystem være omfordelende og gennemsnitsskatten være stigende for stigende lønindkomst.

Når skattesystemet fortsat er omfordelende i fravær af topskatten, er det fordi omfordelingen i høj grad skyldes personfradraget. Personfradraget indebærer, at man ikke beskattes af de første 48.000 kr. i indkomst (bortset fra arbejdsmarkedsbidraget).

Relateret artikel

Fald i statens ledelse og administration på 248 fuldtidsansatte i første kvartal 2025

14. juli 2025

Analysen fra CEPOS viser, at antallet af administrative fuldtidsstillinger i staten er steget med omkring 23.000 siden 2011 – heraf over 5.000 alene under den nuværende SVM-regering.

Relateret artikel

Ingen god grund til de høje danske kapitalskatter

27. juni 2025

Skatterne på kapitalafkast er de mest forvridende, vi har. Og de højeste satser koster selv statskassen penge.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed