CEPOS logo

Topskatten har kun lille betydning for uligheden

Udgivet d.

15. august 2024 - 08:00

ABCepos

Fordeling

Internationalt

Skat

Danmark er i dag det 8. mest lige land blandt 37 OECD-lande. En nedsættelse af topskatten vil ikke påvirke uligheden i Danmark nævneværdigt. Hvis topskatten blev afskaffet, ville Danmark gå fra at være det 8. mest lige land til at være det 9. mest lige land. Selv med en afskaffelse af topskatten vil Danmark fortsat være mere lige end Sverige, jf. figuren.  

Gini-koefficienten er det mest udbredte mål for uligheden. Jo større Gini-koefficienten er, jo mere ulige er indkomsterne fordelt. Hvis alle havde præcis de samme indkomster, ville Gini-koefficienten være 0, mens den ville være 100 pct., hvis én person havde al indkomst, og resten af befolkningen dermed ikke havde nogen indkomst. 

Relateret artikel

Danmark har færrest børn i lavindkomstgruppen

27. maj 2026

Danmark har den laveste andel af børn i lavindkomstgruppen (under 50 pct. af medianindkomsten) ud af 37 OECD-lande. Dermed har vi overhalet Finland, der ellers har ligget nr. 1 siden 2016.

Relateret artikel

Danmark har den 9. laveste ulighed blandt OECD-landene

20. maj 2026

ABCepos: Danmark har den 9. laveste ulighed blandt OECD-landene.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.

100 kr.