CEPOS logo

Danskerne har et lavere privatforbrug end vores velstandsniveau tilsiger

Udgivet d.

10. oktober 2024 - 11:00

ABCepos

Offentlige udgifter

Offentligt forbrug

Skat

Vækst

Danmark har et relativt højt velstandsniveau svarende til en 5. plads blandt OECD-lande i 2022, når man ser på BNP pr. indbygger, jf. figuren. Ser man på det private forbrug pr. indbygger, så ligger Danmark imidlertid nede på en 10. plads. Når vi ikke har så højt et privatforbrug som vores velstand umiddelbart skulle tilsige, så skyldes det, at skattetrykket er højt og at de høje skatter blandt andet finansierer et højt offentligt forbrug. Det offentlige forbrug pr. indbygger i Danmark er det 5. højeste blandt OECD-lande. 

Der er stor forskel på privat og offentligt forbrug: Ved privat forbrug bestemmer borgerne selv, hvordan pengene bruges. Her må man formode, at hver borger vælger at bruge pengene på noget, der har stor værdi for vedkommende selv. Modsat med offentligt forbrug, hvor politikerne bestemmer hvad pengene bruges på. Dermed er der risiko for, at pengene bruges på noget, der ikke skaber samme høje værdi for borgerne.  

Relateret artikel

Arbejdspapir 83: Skattepolitikken i en usikker verden. Skatteøkonomisk oversigt 2024/25

4. februar 2025

Dansk økonomi er præget af usædvanlig fart. De vigtigste eksportmarkeder bevægede sig derimod langsomt i 2024.

Relateret artikel

Danmark har de højeste forbrugerpriser i EU

1. februar 2025

ABCepos: Danmark har de højeste forbrugerpriser i EU.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed