CEPOS logo

Mediemarkedet er i hastigt opbrud

Udgivet d.

17. februar 2017 - 14:59

ABCepos

Mediemarkedet er i hastigt opbrud. Det kan illustreres med henholdsvis oplagstallet for aviser og forbruget af (samlet seertid for) DR’s udsendelser, hvor der er sket et betydeligt skifte til fordel for DR.

Oplagstallet for de danske dagblade er faldet siden slutningen af 1980erne, jf. figuren. Derimod er DRs aktivitet seksdoblet i perioden.

Relateret artikel

Trump kan starte to nye, store kriser

16. april 2025

Præsident Trump har kastet verden ud i foreløbig to alvorlige kriser: En sikkerhedspolitisk krise og en handelspolitisk krise. 

Relateret artikel

Venstrefløjens godhed for andres penge er for letkøbt

11. april 2025

Venstrefløjens argumentation bygger på tanken om, at når først du har afleveret dine penge til staten, er det »statens penge«.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed