CEPOS logo

Velstandseffekt af forskellige skattelettelser (topskat, bundskat, beskæftigelsesfradrag mv.)

Udgivet d.

15. august 2017 - 15:06

ABCepos

Skat

Vækst

En lettelse af topskatten for 5 mia. kr. estimeres af Finansministeriet at øge BNP med 7-8 mia. kr., jf. figuren. Forhøjes beskæftigelsesfradraget for 5 mia. kr. giver det en velstandsfremgang på 1,3 mia. kr. Dvs. lavere topskat øger velstanden med 5-6 gange så meget som en forhøjelse af beskæftigelsesfradraget.

Sænkes bundskatten med 5 mia. kr. for personer i beskæftigelse (dvs. ikke for personer på overførselsindkomst) løftes velstanden med 3,3 mia. kr. Dvs. 2½ gange mere end ved højere beskæftigelsesfradrag.

Relateret artikel

CEPOS’ bilreform: et opgør med skæve og høje afgifter

27. september 2025

Elbiler er underbeskattede, mens benzin- og dieselbiler er overbeskattede. Dertil er registreringsafgiften særligt upræcis ift. de eksterne omkostninger. CEPOS foreslår en reform af bilafgifterne, der skal gøre op med de skæve og høje afgifter på biler.

Relateret artikel

Har regeringens afbureaukratisering i staten allerede tabt pusten?

25. september 2025

CEPOS har opgjort statens personaleforbrug til ledelse og administration (omregnet til antal fuldtidsbeskæftigede) for perioden fra første kvartal 2011 til og med andet kvartal af 2025

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed