CEPOS logo

Mange boligejere med dyre ejendomme har lave indkomster

Udgivet d.

26. september 2018 - 11:22

ABCepos

Bolig

Fordeling

Skat

En kørsel baseret på Danmarks Statistiks registerdata viser, at 29 pct. af familierne med ejendomme vurderet til over 3 mio. kr. tilhører den laveste indkomsthalvdel. For ejendomme til over 6 mio.kr. er andelen endda 33 pct., jf. figur 1.

Den svage sammenhæng mellem boligformue og indkomst kommer også til udtryk ved, at de øverste 10 pct. af indkomsterne kun betaler 26,6 pct. af ejendomsværdiskatterne, men til sammenligning betaler stort set hele topskatten (97,4 pct.). Fordelingsmæssigt svarer ejendomsværdiskatten mere til bundskatten end topskatten, jf. figur 2.

Derfor er ejendomsværdiskatten ikke et godt redskab til at føre fordelingspolitik med, og den bør derfor ikke være progressiv.

Relateret artikel

Personer med de laveste indkomster har størst indkomstfremgang de følgende år

27. februar 2026

ABCepos: Personer med de laveste indkomster har størst indkomstfremgang de følgende år

Relateret artikel

Hvor stor formue har du sammenlignet med andre på din alder?

26. februar 2026

ABCepos: Hvor stor formue har du sammenlignet med andre på din alder?

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed