Forventet levetid vokset fra 50 år i 1900 til 81,8 år i dag
ABCepos: Forventet levetid vokset fra 50 år i 1900 til 81,8 år i dag.
Udgivet d.
27. juni 2023 - 17:10
ABCepos
Fordeling
Indkomst
I 2021 var der 191.300 personer (ekskl. studerende) med både en relativ lav disponibel indkomst på under 11.600 kr. om måneden (50 pct. af medianindkomsten i befolkningen) samt en relativ lav nettoformueUnder 100.000 kr. pr. voksen i familien (2010-niveau). . Der er imidlertid stor mobilitet ud af denne 1-årige lavindkomstgruppeLavindkomstgruppen er defineret på samme måde som Thorning-regeringens fattigdomsgrænse, dog med den forskel at der her kun ses på 1 år, hvor kriterierne (mht. indkomst, formue og studerende) skal være opfyldt 3 år i træk med Thorning-regeringens fattigdomsgrænse. .
Knap halvdelen (46 pct.) er ude af gruppen efter 1 år, mens næsten 6 ud af 10 ikke er i gruppen efter 2 år, jf. figuren. For børn er mobiliteten ud af lavindkomstgruppen omtrent den samme som for hele befolkningen.
Mobiliteten ud af lavindkomstgruppen kan fx skyldes at en selvstændig erhvervsdrivende igen begynder at tjene penge, eller at en kontanthjælpsmodtager finder et job.
ABCepos: Forventet levetid vokset fra 50 år i 1900 til 81,8 år i dag.
ABCepos: Forventet levetid for en 60-årig er vokset med knap 6 år siden 1960 – men folkepensionsalderen er stadig den samme.