Relateret artikel
Arbejdspapir 87: Forvridningstabet ved dansk beskatning
6. juni 2025
De progressive skatter på aktie- og kapitalindkomst er de uden sammenligning mest forvridende skatter i det danske skattesystem.
Udgivet d.
20. december 2023 - 16:00
ABCepos
Skat
Danmark har tidligere været et land med et lavt skattetryk. I 1960 var skattetrykket på ca. 25 pct. af BNP. Det var på niveau med skattetrykket i USA. Siden blev skatterne forhøjet, så skattetrykket siden midten af 1980’erne har været i omegnen af 45 pct. af BNP. Omvendt har skattetrykket i USA været stort set uændret siden 1960 og er i 2022 på ca. 28 pct. af BNP.
De progressive skatter på aktie- og kapitalindkomst er de uden sammenligning mest forvridende skatter i det danske skattesystem.
Marginalskatterne på opsparing er uden sammenligning de mest forvridende og dermed samfundsøkonomisk skadelige - også sammenlignet med f.eks. top- og top-topskatten på arbejdsindkomst.