Her er principperne for god skattepolitik
Lad os få borgfred om skattepolitikken, skriver analysechef Otto Brøns-Petersen i Børsen, som håber, at politikerne vil holde til at formulere målene og lade andre om at designe redskaberne.
Udgivet d.
14. april 2026 - 10:00
ABCepos
Internationalt
Offentligt forbrug
Privatforbruget udgør 43,6 pct. af BNP i Danmark i 2024. Det er det 5. laveste blandt OECD-landene, jf. figuren herunder.
Privatforbrugets relativ lave andel af BNP skyldes i høj grad, at skattetrykket er højt, og at de høje skatter blandt andet finansierer et højt offentligt forbrug.
Der er stor forskel på privat og offentligt forbrug: Ved privat forbrug bestemmer borgerne selv, hvordan pengene bruges. Her må man formode, at hver borger vælger at bruge pengene på noget, der har stor værdi for vedkommende selv. Modsat med offentligt forbrug, hvor politikerne bestemmer, hvad pengene bruges på. Dermed er der risiko for, at pengene bruges på noget, der ikke skaber samme høje værdi for borgerne.
Lad os få borgfred om skattepolitikken, skriver analysechef Otto Brøns-Petersen i Børsen, som håber, at politikerne vil holde til at formulere målene og lade andre om at designe redskaberne.
ABCepos: Danmark har det 4. højeste niveau for udviklingsbistand blandt OECD-lande.
100 kr.