CEPOS logo

Sverige og Norge har afskaffet arveafgiften

Udgivet d.

17. december 2023 - 16:00

ABCepos

Kapitalskat

Skat

Arveafgiften indbragte den danske stat et provenu på 0,26 pct. af BNP i 2022 (ca. 7,4 mia. kr.), jf. figuren. I Sverige og Norge har man derimod afskaffet arveafgiften. Sverige afskaffede arveafgiften med virkning fra 2005, mens Norge afskaffede arveafgiften med virkning fra 2014.

Arveafgiften kaldes også bo- og gaveafgift.

Relateret artikel

Staten har råd – nu er det på tide at give pengene tilbage til danskerne

27. august 2025

Bruger vi det økonomiske råderum klogt, kan vi skabe et Danmark, hvor borgere ikke blot er skatteydere, men nyder større frihed til at skabe, investere og bidrage. Det er både økonomisk fornuftigt – og menneskeligt rigtigt.

Relateret artikel

Fald i statens ledelse og administration på 248 fuldtidsansatte i første kvartal 2025

14. juli 2025

Analysen fra CEPOS viser, at antallet af administrative fuldtidsstillinger i staten er steget med omkring 23.000 siden 2011 – heraf over 5.000 alene under den nuværende SVM-regering.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed