CEPOS logo

Letbanen på Ring 3 reducerer beskæftigelsen med 71 fuldtidsbeskæftigede

Udgivet d.

14. maj 2018 - 14:36

ABCepos

Offentlige investeringer

Offentlige udgifter

Transport

Det er flere steder blevet hævdet, at en letbane langs den københavnske Ring 3 vil skabe 36.500 arbejdspladserSe bl.a. https://presscloud.com/csp/vocast/message.csp?KEY=214260911706146 . Der er imidlertid ikke tale om en effekt af letbanen, men en opgørelse af effekten af de samlede investeringer langs letbanen i perioden 2011-2017, som er lavet af konsulenthuset IncentiveKilde: http://www.dinletbane.dk/media/1560/incentive-investeringsanalyse-2017.pdf . Investeringerne kan ifølge Incentive imidlertid ikke tilskrives letbanen, men skyldes ændrede præferencer, befolkningsvækst og økonomisk vækst. Det vurderer de på baggrund af en rapport fra DREAM-gruppen, hvor letbanen end ikke er nævnt.Kilde: http://www.dreammodel.dk/pdf/R2015_03.pdf

CEPOS har på baggrund af de samfundsøkonomiske analyser opgjort størrelsesordenen af de reelle beskæftigelseseffekter af letbanenKilde: CEPOS-notat: Ingen beskæftigelseseffekt af Letbanen på Ring 3. 2018. . Isoleret set er der et positivt bidrag til beskæftigelsen fra den nye infrastruktur på 55 fuldtidsbeskæftigede. Til gengæld er der et øget nettofinansieringsbehov i det offentlige, som alt andet lige vil medføre højere skatter. De højere skatter bidrager negativt og reducerer beskæftigelsen med 126 fuldtidsbeskæftigede.

Samlet set falder beskæftigelsen med 71 fuldtidsbeskæftigede.

Relateret artikel

”Floppet” vindudbud er godt for Danmark

28. december 2024

”Totalt flop”. Sådan blev det store udbud af ny havvind i Nordsøen for nylig udråbt af politikere, presse og lobbyister.

Relateret artikel

Hjælper Danmarks klimamål overhovedet?

17. december 2024

Politikerne skal ifølge klimaloven senest i 2025 vedtage et nyt dansk klimamål for 2035. Derfor udgav Klimarådet for nylig en rapport, der undersøger forskellige klimamål.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed