CEPOS logo

Ungarn, Irland og Litauen har de laveste selskabsskattesatser i OECD

Udgivet d.

10. oktober 2024 - 12:00

ABCepos

Internationalt

Kapitalskat

Produktivitet

Skat

Vækst

Selskabsskatten i Ungarn udgør 9 pct., det laveste niveau blandt alle OECD-lande, jf. figuren. Irland har den næstlaveste sats på 12,5 pct. Herefter følger Litauen med en sats på 15 pct.  

Danmark har en selskabsskattesats på 22 pct., hvilket giver en delt 13. plads ud af 38 OECD-lande. 

Ifølge Produktivitetskommissionen er lavere selskabsskat et af de mest effektive håndtag i forhold til at øge vækst og produktivitet. Skatteministeriet har beregnet, at en nedsættelse fra 22 pct. til 15 pct. vil øge BNP med 19 mia. kr. (provenutab på 15 mia. kr. efter tilbageløb og adfærd). 

USA nedsatte den føderale selskabsskat til 21 pct. i 2018. I figuren er der også medregnet den gennemsnitlige selskabsskat i delstaterne. Derfor udgør selskabsskatten i USA 25,6 pct. i 2024 ifølge OECD’s opgørelse.

Relateret artikel

Kommunalpolitikere prioriterer bugnende kommunekasser højere end borgernes velfærd

18. november 2025

Denne analyse ser nærmere på, hvor store skattelettelser borgerne kunne opnå i de enkelte kommuner, hvis kommunalpolitikerne valgte at prioritere privat velfærd i form af skattelettelser i stedet for en bugnende kommunekasse.

Relateret artikel

Kommunerne kan frigøre 7,4 mia. kr. fra ledelse og administration

12. november 2025

Kommunerne kan samlet spare 5,1-7,4 mia. kr. på ledelse og administration, hvis de forbedrer deres produktivitet til samme niveau som de bedste kommuner. Det svarer til en årlig besparelse på 850-1.250 kr. i gennemsnit per indbygger på landsplan.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed