CEPOS logo

Danmark har den 9. højeste marginalskat for topskatteydere ud af 38 OECD-lande

Udgivet d.

3. maj 2023 - 17:07

ABCepos

Internationalt

Marginalskat

Skat

Marginalskatten på lønindkomst for topskatteydere i Danmark er på 55,5 pct. ifølge OECD. Det er den 9. højeste blandt de 38 OECD-lande og højere end OECD-gennemsnittet på 46 pct., jf. figuren og tabellen. Marginalskatten angiver, hvor meget man skal betale i skat af den sidst tjente krone.  

For lav- og mellemindkomster er marginalskatten på hhv. knap 39 og knap 42 pct. Det er lidt lavere end gennemsnittet for OECD-landene.  

Den direkte marginalskat på lønindkomst medregner dog ikke afgifter på forbrug, fx moms, som er høje i Danmark. Medregnes disse afgifter, er marginalskatterne betydeligt højere i Danmark. 

Relateret artikel

Kommunalpolitikere prioriterer bugnende kommunekasser højere end borgernes velfærd

18. november 2025

Analysen undersøger, hvor store skattelettelser borgerne kan få, hvis kommunerne reducerer deres opsparede likviditet til mere normalt niveau.

Relateret artikel

Kommunerne kan frigøre 7,4 mia. kr. fra ledelse og administration

12. november 2025

Kommunerne kan spare 5,1-7,4 mia. kr. årligt på ledelse og administration ved at matche de bedste kommuner, svarende til 850-1.250 kr. pr. indbygger.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed