44 pct. med en lang videregående uddannelse betaler topskat
Udgivet d.
15. august 2016 - 09:20
Analyse
Skat

”Analysen viser, at 44 pct. af de personer, der har en lang videregående uddannelse betaler topskat. Det er langt flere end for øvrige uddannelsesgrupper. F.eks. er det 16 pct. af personerne med en mellemlang videregående uddannelse, der betaler topskat, og 9 pct. af personerne med en erhvervsfaglig uddannelse. I efterårets skattereform kan den i regeringsgrundlaget annoncerede nedsættelse af topskatten med 5 point finansieres af bl.a. lavere SU. Dermed kommer mange af de fremtidige topskattebetalere til at betale for deres egen topskattelettelse. Danmark har den højeste SU i verden, og den ligger ca. dobbelt så højt som i Sverige. Det kan ske ved, at SU’en på kandidatdelen – de sidste 2 år på universitetet – omlægges fra overførselsindkomst til lån. Grundlæggende må man stille spørgsmålstegn ved det hensigtsmæssige i, at skatteyderne finansierer en høj SU til nogle af de borgere, der senere i livet får de allerhøjeste indkomster”, siger cheføkonom Mads Lundby Hansen, CEPOS.
Regeringens afbureaukratisering går alt for langsomt
I 1. kvartal af 2026 faldt antallet af administrative- og ledelsesfuldtidsstillinger kun med 118. Forsætter dette tempo nås en reduktion på 6.500 årsværk først med 10 års forsinkelse i 2040.
Når staten gør borgeren til klient, forsvinder ansvaret
En ny regering bør vælge en kurs, hvor reformer gør mennesker friere – ikke mere afhængige. For et samfund bliver ikke stærkere af at gøre borgerne mere afhængige, men af at gøre dem mere frie og ansvarlige.
Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning
100 kr.
