CEPOS logo

Avanceskat på ejerboliger er en misforstået løsning på boligbeskatningens problemer

Udgivet d.

19. februar 2026 - 09:54

Analyse

Bolig

Kapitalskat

Skat

I Danmark er ejendomsavancer skattepligtige, men boligejere, der selv har boet i boligen, er undtaget. I praksis falder langt flere ind under undtagelsen end under hovedreglen.

Spørgsmålet er, om det stiller danske boligejere gunstigere end i andre lande, om den løbende beskatning (ejendomsværdiskat og grundskyld) i praksis beskatter avancerne, samt om der er basis for at lade avancebeskatningen overtage hele eller dele af den løbende beskatnings rolle.

Hent Analysen

Det er misforstået, at den formelle fritagelse for avanceskat indebærer reel skattefrihed. Det er heller ikke korrekt, at mange andre EU-lande har direkte skat på avancer.

Relateret artikel

Arbejdspapir 96: Hvor i landet er skolerne bedst til at løfte eleverne til topkarakterniveau?

10. august 2026

Det er afgørende for de unges fremtidsudsigter efter de forlader grundskolen og for samfundet som helhed, at betydelig andel af en ungdomsårgang i løbet af deres skoletid ikke blot tilegner sig grundlæggende færdigheder, men også opnår det faglige top-niv

Relateret artikel

Top 1 pct.’s andel af de samlede indkomster er vokset siden 1994

3. august 2026

ABCepos: Top 1 pct.’s andel af de samlede indkomster er vokset siden 1994.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.

100 kr.