CEPOS logo

Hul på 5 mia. kr. i finansiering af stigende medicinudgifter i 2015

Udgivet d.

27. december 2008 - 06:35

Analyse

Offentlige udgifter

Sundhed

Hvis de seneste års kraftige stigning i udgifterne til medicin fortsætter i de kommende år, står det offentlige sundhedsvæsen overfor en kæmpe finansieringsudfordring. I forhold til det råderum til øgede sundhedsudgifter, som regeringens 2015-plan lægger op til, mangler der i 2025 omkring 20 mia. kr. til finansiering af stigningen i medicinudgifterne (og allerede i 2015 mangler der omkring 5 mia. kr.). Det svarer til en varig forværring af de offentlige finanser med omkring 8 mia. kr. (2008-niveau). Der er to oplagte løsningsmodeller. Dels øget brugerbetaling på sundhed (eksempelvis i form af sundhedsforsikringer) og dels reformer som øger velstanden og derved råderummet til øgede medicinudgifter (eksempelvis mindsket tilgang til efterløn).

Hent Analysen

Hvis de seneste års kraftige stigning i udgifterne til medicin fortsætter i de kommende år, står det offentlige sundhedsvæsen overfor en kæmpe finansieringsudfordring.

Relateret artikel

Loft over rentefradrag rammer iværksættere hårdt

15. september 2026

Et loft over rentefradraget vil især ramme selvstændige og kan få negative konsekvenser for iværksætteri, små virksomheder og produktivitet. Samtidig vil det øge forvridningerne i kapitalbeskatningen.

Relateret artikel

Lavere selskabsskattesats og stigende provenu fra selskabsskatten siden 1980'erne

10. september 2026

ABCepos: Lavere selskabsskattesats og stigende provenu fra selskabsskatten siden 1980'erne.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.

100 kr.