CEPOS logo

Hul på 5 mia. kr. i finansiering af stigende medicinudgifter i 2015

Udgivet d.

27. december 2008 - 06:35

Analyse

Offentlige udgifter

Sundhed

Hvis de seneste års kraftige stigning i udgifterne til medicin fortsætter i de kommende år, står det offentlige sundhedsvæsen overfor en kæmpe finansieringsudfordring. I forhold til det råderum til øgede sundhedsudgifter, som regeringens 2015-plan lægger op til, mangler der i 2025 omkring 20 mia. kr. til finansiering af stigningen i medicinudgifterne (og allerede i 2015 mangler der omkring 5 mia. kr.). Det svarer til en varig forværring af de offentlige finanser med omkring 8 mia. kr. (2008-niveau). Der er to oplagte løsningsmodeller. Dels øget brugerbetaling på sundhed (eksempelvis i form af sundhedsforsikringer) og dels reformer som øger velstanden og derved råderummet til øgede medicinudgifter (eksempelvis mindsket tilgang til efterløn).

Hent Analysen

Hvis de seneste års kraftige stigning i udgifterne til medicin fortsætter i de kommende år, står det offentlige sundhedsvæsen overfor en kæmpe finansieringsudfordring.

Relateret artikel

EU’s strukturelle statsgældskrise kan bryde ud i lys lue

28. oktober 2026

Prisen for ikke at have håndteret EU’s statsgældsproblemer i tide kan blive høj – også for lande som Danmark med orden i statsfinanserne.

Relateret artikel

Lav en ordentlig reform af bilafgif­terne

28. oktober 2026

Det er på tide at få indført en gennemgribende reform af bilbeskatningen med systematisk beskatning af eksterne omkostninger, f.eks. trængsel.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.

100 kr.