CEPOS logo

Mia Amalie Holstein i DR Debatten

Udgivet d.

12. december 2018 - 13:34

Debat

Demokrati

Offentlige udgifter

TAK BRITTA NIELSEN … fordi du har fået hele Danmark til at kigge på satspuljen. Jeg har aldrig set så mange journalister smide alt for at kulegrave en gavebod, hvor man kaster milliarder efter projekter uden at vide, om det har en effekt – Mia Amalie Holstein i DR debatten.

Relateret artikel

Myten om markedet

23. juni 2026

Mennesker opvokset i socialistiske samfund er mere tilbøjelige til at snyde end borgere fra markedsøkonomier.

Relateret artikel

Arbejdspapir 94: Populisme og kollektivisme

8. april 2026

Både såkaldt venstre- og højrepopulisme er en form for kollektivisme og udspringer grundlæggende af forestillinger om en ”folkevilje”. Forskningen viser negative konsekvenser af populistisk inspireret politik, men det er mindre klart, hvad der fremkalder

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.

100 kr.