CEPOS logo

Top-topskat gør det dyrere at ansætte danske direktører og specialister

Udgivet d.

31. december 2025 - 11:00

Analyse

Erhvervsliv

Indkomst

Skat

Resume

Nye beregninger fra CEPOS viser, at det bliver endnu dyrere for virksomhederne at ansætte en højtlønnet dansk CEO eller specialist, når top-topskatten træder i kraft fra det nye år. Dermed bliver det endnu mere attraktivt i stedet at ansætte en udlænding på forskerskatteordningen. Top-topskatten er en ny skat på 5 pct. på indkomster over 2,6 mio. kr. efter AM-bidrag. Dermed forhøjes den øverste marginalskat fra 55,9 pct. til 60,5 pct.

Sammenligning af skatteordninger – omkostninger ved løn efter skat på 6,2 mio. kr.

Hent Analysen

Nye beregninger fra CEPOS viser, at det bliver endnu dyrere for virksomhederne at ansætte en højtlønnet dansk CEO eller specialist, når top-topskatten træder i kraft fra det nye år.

Relateret artikel

Regeringens afbureaukratisering går alt for langsomt

29. maj 2026

I 1. kvartal af 2026 faldt antallet af administrative- og ledelsesfuldtidsstillinger kun med 118. Forsætter dette tempo nås en reduktion på 6.500 årsværk først med 10 års forsinkelse i 2040.

Relateret artikel

Når staten gør borgeren til klient, forsvinder ansvaret

26. maj 2026

En ny regering bør vælge en kurs, hvor reformer gør mennesker friere – ikke mere afhængige. For et samfund bliver ikke stærkere af at gøre borgerne mere afhængige, men af at gøre dem mere frie og ansvarlige.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.

100 kr.