CEPOS logo

Vælgernes skatte- og udgiftsholdninger: Danskerne som rationelle og egoistiske velfærdsopportunister

Udgivet d.

18. december 2006 - 00:29

Analyse

Offentlige udgifter

Skat

Denne analyse viser, at de danske vælgere i overvejende grad er ”velfærds-opportunister”. De danske vælgere ønsker at yde mindre til statens skattekasser, men samtidig ønsker de også at nyde mere af de offentlige ydelser. Sådanne udgifts- og skatteholdninger gør det – alt andet lige – med uændrede institutioner og politikker svært eller umuligt at føre en sammenhængende økonomisk politik, og i særdeleshed én der leder til en mindre offentlig sektor. En forandring af denne tilstand vil forudsætte en ændring af enten danskernes grundlæggende værdier eller af den måde, hvorpå der træffes beslutninger om skatter og udgifter.

Hent Analysen

Denne analyse viser, at de danske vælgere i overvejende grad er ”velfærds-opportunister”. De danske vælgere ønsker at yde mindre til statens skattekasser, men samtidig ønsker de også at nyde mere af de offentlige ydelser.

Relateret artikel

Kommunalpolitikere prioriterer bugnende kommunekasser højere end borgernes velfærd

18. november 2025

Denne analyse ser nærmere på, hvor store skattelettelser borgerne kunne opnå i de enkelte kommuner, hvis kommunalpolitikerne valgte at prioritere privat velfærd i form af skattelettelser i stedet for en bugnende kommunekasse.

Relateret artikel

Kommunerne kan frigøre 7,4 mia. kr. fra ledelse og administration

12. november 2025

Kommunerne kan samlet spare 5,1-7,4 mia. kr. på ledelse og administration, hvis de forbedrer deres produktivitet til samme niveau som de bedste kommuner. Det svarer til en årlig besparelse på 850-1.250 kr. i gennemsnit per indbygger på landsplan.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed