CEPOS logo

Vind-energiens sande tilstand og de skjulte omkostninger

Udgivet d.

15. september 2009 - 01:04

Analyse

Energi

Klima

Danmark producerer omkring 20 procent af sin elektricitets-efterspørgsel med vindkraft,  men vindkraften dækker langt mindre del af danskernes el-forbrug.  I 2006 blev 5 procent af det danske elforbrug dækket af vindkraft,  og i gennemsnit over de seneste fem år er 9,7 procent af elforbruget dækket af vindkraften. De danske elforbrugere betaler en overpris på ca. 50 procent til vindmølle-ejerne for fremstillingel af vindmølle-el- Men de danske elforbrugere får ikke selv glæde af den dyre el. I stedet eksporteres den til meget lave priser – ofte helt gratis.

Relateret artikel

Myten om Danmark som et grønt foregangsland

18. december 2025

Danmark bør droppe egne klimamål. EU-kvotesystemer styrer udledningerne, og nationale mål giver høj regning uden reel klimaeffekt.

Relateret artikel

Det er primært husholdninger med høje indkomster, der kører elbil

12. december 2025

Det er især velhavende husholdninger, der kører elbil. Afgiftsrabatterne giver store samfundstab. Derfor bør registreringsafgiften afskaffes for alle biler.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed